facebook
^Yukarı Çık

  • 1 Bankaların Kart Aidatları
    Kullandığınız kredi kartlarının aidatlarıyla ilgili son gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz...
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kredi Kartı Aidatındaki Tüm Gelişmler

  
  

Başarı Hikayeleri

AddThis Social Bookmark Button

Tüketici Servet ÇELİK, Finansbank A.Ş.’ne ait 15*55*5* müşteri numarasına bağlı 40*2 78** **** 4**9 numaralı kredi kartından 2008, 2011 ve 2012 yıllarında “Kart Ücreti / Yıllık Kart Aidatı” adı altında toplam 150,00-TL’lik bir bedel alındığını, alınan bedellerin haksız olduğunu belirterek iadesini talep etmektedir.

 

Finansbank A.Ş’nin 20.05.2013 tarihli savunma yazılarında; “Kart ücretlerinin sadece plastik kart bedeli olmadığını, cardfinans müşterilerine sunduğu taksit, para puan, indirim gibi avantajların sürekliliğinin sağlanması için alındığını, banka tüketici ile imzalamış olduğu sözleşmede alınacak bedelin açık ve net bir şekilde yazıldığını belirtmekte olup bu çerçevede alınan bedelin sözleşmeye ve yasal düzenlemeye uygun olarak tahsil edildiğini” belirtmiştir.

 

Dosya üzerinde yapılan incelemede; Banka ile tüketici arasında akdedilen sözleşmenin bir sureti Başkanlığımız tarafından istenmesine rağmen banka tarafından gönderilmemiştir. Banka tarafından tahsil edilen bedelin tüketici ile müzakere edilmediği ve yazılı bir sözleşmenin olmaması nedeniyle 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. Maddesine istinaden tüketicinin talebi uygun görüldüğünden “Kart Ücreti / Yıllık Kart Aidatı” olarak kesilen toplam 150,00-TL’nin banka tarafından tüketicinin hesabına iade edilmesine Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi.

Kaynak: Siirt Tuk-Der

Copyright © 2013. kartucreti.com  Rights Reserved.