facebook
^Yukarı Çık

  • 1 Bankaların Kart Aidatları
    Kullandığınız kredi kartlarının aidatlarıyla ilgili son gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz...
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kredi Kartı Aidatındaki Tüm Gelişmler

  
  

Kredi Kartı Aidatı

Aidatı olmayan kredi kartı geliyor

AddThis Social Bookmark Button

Banka patronları iyi haberi verdi. Artık bazı kartlarda aidat olmayacak.

Kamuoyu baskısı ve davalardan bıkan bankalar, çareyi yıllık aidat alınmayan kredi kartı çıkarmakta buldu. Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Aras, “Terzi gibi her müşteriye ayrı elbise dikeceğiz” derken, Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, Bankalar olarak ücret alınmayan kart isteniyorsa yaparız ancak çok ilgi görmez” dedi.

Habertürk'ün haberine göre, kredi kartı ücretleri, bankalarla tüketiciler arasında her dönem tartışma hatta dava sebebi olan bir konu. Bankalar kredi kartlarının taksit, parapuan gibi özelliklerinden dolayı bu ücreti almakta haklı olduklarını söylerken, birçok tüketici de alınan bu ücretin haksız olduğunu savunuyor. Ancak bankalar bu sorunu kökünden çözecek bir adım atmak için düğmeye bastılar. Şöyle ki, bankalar tüketicilerden ve kamuoyundan gelen bu baskı üzerine artık ürün raflarına yıllık aidat alınmayan kredi kartını da koymaya başladı. Bu yeni ürünlerde müşteriden yıllık kredi kartı ücreti alınmayacak. Ancak bu kredi kartlarının da parapuan, taksit gibi bankaya ekstra maliyet yükleyen avantajları olmayacak. Yıllık kart ücreti ödemek istemeyen tüketiciler bankalardan bu kartı alacak ve sorun çözülecek. Bankacılar, sektör olarak artık terzi gibi her müşteriye ayrı elbise dikecekleri yorumunda bulundu. Aslında bazı bankalar bu ürünü bir süredir müşterilerine alternatif olarak sunuyordu. 

YILLIK AİDATA ALTERNATİF 

Ancak önümüzdeki dönemde hemen hemen bütün bankalar bu ürünü satmaya başlayacaklar. “Artık öyle bir döneme girdik ki, bankacılık sektörü olarak terzi gibi her müşteriye ayrı bir elbise dikeceğiz” diyen Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, “Biz yaklaşık 1 yıldır kart ücreti ödemek istemediğini söyleyen müşterilerimize alternatif ürün olarak aidatsız kredi kartımızı öneriyoruz. Aidat ödemek istemeyen müşteriler bu ürünü alıyor” dedi. Aras, bu ürünün Finansbank’ın toplam kredi kartları içindeki payının ise yüzde 20’ler düzeyinde olduğunu söyledi. 

BANKACILAR AİDATSIZ KARTA SICAK BAKIYOR 

Raflarımıza koyalım ama %15’i geçmez’ 

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen Avrupa’da benzer uygulamalar incelendiğinde çok fazla bir yol alınmadığının altını çizdi. Özen, “Ancak madem bu konu sürekli gündeme geliyor, biz bankalar olarak yıllık ücret alınmayan kredi kartı da raflarımıza koyalım. Bu ürünün tanıtımını da yapalım. Dileyen müşteri de bu ürünü kullansın. Ancak ben toplam kredi kartı içindeki payının yüzde 15’i geçeceğini sanmıyorum. Çünkü aslında müşterilerin büyük çoğunluğu mevcut sistemden ve kredi kartlarının sağladığı avantajlardan çok memnun. Bunun için de yıllık alınan kart ücretini sorun yapmıyorlar” diye konuştu. ‘ 

‘YÖNETECEĞİMİZ BİR SORUN DAHA ÇIKTI!’ 

Gümrük Bakanlığı’nın tüketicilerin hakem heyetlerine açtığı davalarda alınan peşin ücreti kaldırdığı ve dava açmanın kolaylaştırıldığı şeklindeki haberleri sorduğumuz Özen, konuya esprili bir yanıt verdi. Davaların yüzde 59’unun bankalara yapıldığını hatırlattığımız Özen, “Ne yapalım yönetmemiz gereken bir sorun daha çıktı demek” yanıtını verdi. “Herhalde bankalar hukuk servislerine yeni personeller alacak” yorumuna ise Özen gülerek “Öyle görünüyor” diye konuştu. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise konuyla ilgili “Hakem Heyetlerine gelen davaların hepsi bankalar lehine sonuçlanıyor” yanıtını verdi.

Kaynak: Big Para

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Başarı Hikayeleri

AddThis Social Bookmark Button

Tüketici Servet ÇELİK, Finansbank A.Ş.’ne ait 15*55*5* müşteri numarasına bağlı 40*2 78** **** 4**9 numaralı kredi kartından 2008, 2011 ve 2012 yıllarında “Kart Ücreti / Yıllık Kart Aidatı” adı altında toplam 150,00-TL’lik bir bedel alındığını, alınan bedellerin haksız olduğunu belirterek iadesini talep etmektedir.

 

Finansbank A.Ş’nin 20.05.2013 tarihli savunma yazılarında; “Kart ücretlerinin sadece plastik kart bedeli olmadığını, cardfinans müşterilerine sunduğu taksit, para puan, indirim gibi avantajların sürekliliğinin sağlanması için alındığını, banka tüketici ile imzalamış olduğu sözleşmede alınacak bedelin açık ve net bir şekilde yazıldığını belirtmekte olup bu çerçevede alınan bedelin sözleşmeye ve yasal düzenlemeye uygun olarak tahsil edildiğini” belirtmiştir.

 

Dosya üzerinde yapılan incelemede; Banka ile tüketici arasında akdedilen sözleşmenin bir sureti Başkanlığımız tarafından istenmesine rağmen banka tarafından gönderilmemiştir. Banka tarafından tahsil edilen bedelin tüketici ile müzakere edilmediği ve yazılı bir sözleşmenin olmaması nedeniyle 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. Maddesine istinaden tüketicinin talebi uygun görüldüğünden “Kart Ücreti / Yıllık Kart Aidatı” olarak kesilen toplam 150,00-TL’nin banka tarafından tüketicinin hesabına iade edilmesine Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi.

Kaynak: Siirt Tuk-Der

Copyright © 2013. kartucreti.com  Rights Reserved.